ARAkaravan

logo_male_bez_textu

ARAkaravan

Kompletní péče o Váš karavan

Základní komponenty fotovoltaického systému v karavanu

Fotovoltaický panel

Fotovoltaický panel, zjednodušeně řečeno, mění sluneční záření na stejnosměrný proud. Existuje několik typů (monokrystalické, polykrystalické, amorfní). Provedení mohou být ohebné nebo s rámem. Na výběr je jich opravdu velké množství. Pro nás je vždy rozhodující kombinace prostoru (ono ho na střeše karavanu obecně často není moc), možnosti upevnění a výkon. Vždy chcete dostat co největší výkon na prostor, který máte k dispozici.

Fotovoltaický panel

Regulátor (MPPT nebo PWM)

Regulátor je zařízení umístěné mezi fotovoltaický panel a baterii/spotřebič. Je vlastně zdrojem ustáleného stejnosměrného napětí a dobíjí baterii z energie získané z panelu. MPPT a PWM se ale podstatně liší v tom jak fungují. PWM regulátor je jednoduché zařízení, které v podstatě z vyššího napětí, které generuje fotovoltaický panel sníží na napětí, které nepoškozuje (nepřebíjí) připojenou baterii. Zároveň s tím ale sníží i proud, který by panel v ideálních podmínkách mohl dát. PWM regulátor je sice funkční zařízení, ale vůbec ho pro jeho omezení nedoporučujeme. Vždy používáme MPPT regulátor, který také snižuje napětí tak, aby nepřebíjel (nepoškozoval baterii), ale zároveň maximalizuje výtěžnost z panelu. Účinnost MPPT regulátoru je až 99% toho, co poskytne panel. PWM regulátor má až o 30% nižší účinnost. Pokud budete vybírat zařízení pro Váš karavan, doporučuji vždy vybrat MPPT regulátor. Zjistěte si, že podporuje typ baterie, kterou chcete použít a že je regulátor dostatečně dimenzován.

Baterie

Baterie je zařízení pro uskladnění elektrické energie na dobu, kdy nevyrábí fotovoltaika a nebo nejste připojení v kempu a nevyužíváte tak energii z distribuční sítě. Baterie je naprosto zásadní součást celého systému. Je potřeba promyslet a vybrat správný typ a kapacitu. Zvážit zařízení, které mají energii v karavanu využívat a po jak dlouhou dobu chcete, aby baterie energii poskytovala. Technologii baterií a jejímu správnému výběru věnujeme samostatné povídání zde.

Lifepo4 baterie v kovovém boxu
Nabíječka baterií 12V

Nabíječka

Nabíječka se stará o dobíjení baterie z distribuční sítě. Využijete ji v případě, kdy potřebujete baterii dobít a nemůžete k tomu využít slunce. Pokud například parkujete delší dobu ve stínu a panely nevyrábí dostatek energie, odstavíte – li na zimu karavan nebo obytné auto do garáže a podobně. Vždy vybírejte nabíječku podle toho, jakou baterii máte nainstalovanou.

Jištění panelů a pojistky

Pojistky se starají o bezpečnost celého systému. Je nutné je správně dimenzovat, aby jejich použití bylo účinné v případě, kdy dojde k poruše nebo problému.

Střídač EPEVER 12 - 230V

Střídač

Střídač je zařízení, které ze stejnosměrného proudu udělá střídavý a zároveň z 12V navýší napětí na 230V. Díky němu je možné využívat i zařízení, které je konstruováno jako běžný domácí spotřebič. Omezením je pak jen to, jaký odběr takové zařízení má a je-li střídač schopen generovat dostatečný výkon.

Hlídač stavu baterií

Zařízení, které umí hlídat stav nabití baterie. Nejedná se o nezbytnou součást systému. Hodí se v případě, kdy používáte baterii typu LIFEPO4 a potřebujete přesnější monitoring jejího stavu. Některé modely umí hlídat i dvě baterie. Tuto schopnost oceníte zejména v situaci, kdy máte obytné auto se dvěma bateriemi (startovací a trakční) a potřebujete hlídat stav obou baterií.
Victron SmartShunt 500A